MATEŘSKÁ ŠKOLA KLÍČEK

VENDRYNĚ - ZAOLŠÍ

Školičkové Vánoce

S blížícím se koncem kalendářního roku a přicházejícími nejkrásnějšími svátky v roce a to Vánoci, jsme s dětmi nahlédli na tradice, které s těmito svátky souvisí. Připravili jsme si sváteční tabuli se svícny a ubrusy, na ni si děti nachystaly přinesené cukroví, které ochutnávaly. Poté jsme si společně povídali, o čem vlastně tyto svátky jsou, že to je hlavně o narození malého Ježíška. Společně jsme ochutnali tradiční oplatek s medem, rozkrojili jablíčko a pouštěli skořápkové lodičky po vodě. Ti, kteří byli stateční, mohli držet i prskavku. 

Samozřejmě se děti nejvíce těšily na Ježíška, zda k nám do školky zavítá a nějaké dárky přinese. Ten byl letos obzvláště štědrý a přinesl dětem, spoustu nových hraček a her. To bylo radosti. Tento den jsme si moc užili :-) 
 

Předvánoční dílničky v DDM Bystřice

Koncem listopadu jsme se se staršími dětmi vydali do DDM Bystřice na tradiční předvánoční tvořivé keramické dílničky. Za malé pomoci paní učitelek si dětmi vyráběly keramický svícen na čajovou svíčku a andělíčka z keramického květináče. Tvoření šlo dětem hezky od ruky a po „práci“ měly i malou chvilku na dovádění v dětské herně. Výrobky se povedly a děti si tak připravily krásné vánoční dekorace.  

Pláváčci

6.12. skončil přihlášeným dětem plavecký výcvik v Kenny Clubu Třinec. V průběhu deseti lekcí se děti učily hlavně překonávat strach z vody, z potápění a vyzkoušely si také základy plaveckých technik s pomocí destiček, plaveckých pásů i kruhů. Fotografie, které byly pořízeny paní fotografkou z Kenny jsou k dispozici na www.bckenny.rajce.idnes.cz .

Mikulášská nadílka

První prosincový pátek jsme všichni v naší školce očekávali vzácnou návštěvu- Mikuláše, andílka a čertíky. Abychom se jich tolik nebáli, pozvali jsem si na pomoc naše maminky, tatínky a i některé starší sourozence. A když zazvonil zvoneček, návštěva byla tady. Děti předvedly vzácné návštěvě tanečky z pohádky MRAZÍK a zahrály jim také rýmovanou pohádku PALEČEK A JEHO KAMARÁDI. Nechyběly ani mikulášské básničky a tanečky, ale i čertovská písnička. Mikuláš děti hodně pochválil a se svými pomocníky jim pak s radostí rozdělil svou nadílku. I když sem tam vykoukla nějaká slzička, po mikulášské nadílce odcházely všechny děti spokojené a usměvavé. 

Předvánoční tvoření s agenturou Lena

Letošní listopadové tvoření s rodiči bylo již v předvánočním duchu. Paní Lena navodila u všech přítomných vánoční náladu a tvoření mohlo začít. Děti společně se svými rodiči vyráběly andílka z kornoutu, zvoneček z lýka, šiškový stromeček nebo svícen na čajovou svíčku. I když některé výrobky nebyly vůbec jednoduché, všichni se s tvořením poprali výborně a domů si mohli hrdě odnášet vyrobené vánoční dekorace. Děkujeme agentuře Lena za přípravu akce i krásné výrobky.

Sfumato v MŠ

V pondělí 4.11.2019 zavítala do naší mateřské školy paní lektorka Jana Michaliková, která nejen děti, ale také paní učitelky seznamovala s novou technikou splývavého čtení s názvem SFUMATO. Tato technika je již používána na několika základních školách v našem okolí, ale v mateřských školách je technika Sfumato zatím neznámá. Byli jsme velmi rádi, že jsme mezi prvními mateřskými školami, které si mohly tuto metodu pod vedením paní lektorky vyzkoušet přímo v praxi.

Děti odpluly na krásně osvětlený a vyzdobený ostrov uprostřed oceánu, který měl plno zvířecích obyvatel a také obra Olivera. Nenásilnou a hravou formou si tak děti osvojovaly správnou artikulaci při vyslovování hlásky „O“. Pomocí této hlásky vyjadřovaly své pocity (radost, smutek, vztek) a pro zlepšení nálady a rozhýbání tělíček si děti společně s paní lektorkou zadováděly kolem ostrova.

Celou „lekci“ děti pozorně s paní Janou spolupracovaly a zapojovaly se ať už do logopedických, či pohybových činností. Paní lektorka nám přislíbila, že se v tomto školním roce ještě jednou setkáme a seznámí nás s novým příběhem i hláskou. 

Návštěva kamarádů z první třídy ZŠ Vendryně

Stejně jako minulý školní rok, tak i letos, nás navštívili prvňáčci ze ZŠ Vendryně. Celkem 34 dětí se smíchalo s těmi našimi a rázem byla školka plná maličkých, ale i velkých dětí. Prvňáčci měli celé dopoledne na to, aby si u nás pohráli, někteří zavzpomínali, ale také aby se pochlubili tím, co všechno už se ve škole za první měsíc naučili. Když si všechny děti dostatečně pohrály, popovídaly, a najedly čokoládové buchty, vyběhly si pohrát na školní zahradu. Pak už pro prvňáčky přijel autobus a my stihli už jen poslední společnou fotku. Naši předškoláci se těší na to, že jim v ZŠ jejich návštěvu v dubnu oplatí.  

 

JABLÍČKOVÁ DRAKIÁDA

Úroda naší školní zahrady bohužel nebyla letos příliš bohatá, ale i tak jsme si užili sladké, ale hlavně zdravé mlsání ovoce a zeleniny. Nejen povídání či hry na téma ovoce a zelenina, ale především ochutnávka ovoce a  sušení jablíček a švestek (které nám ochotně maminky nosily) dětem navodily podzimní náladu. A protože ovoce a hlavně jablíčka k podzimu neodmyslitelně patří, letošní DRAKIÁDA byla v duchu JABLÍČEK.

Již tradičně jsme společné odpoledne s rodiči zahájili pouštěním barevných dráčků, které si každá rodinka přinesla z domova. Poté si plynule mohli malí letci za doprovodu svých rodičů přecházet mezi jablíčkovými stanovišti a plnit připravené úkoly. Odměnou za pouštění dráčků, ale také za splnění všech disciplín na stanovištích byla dětem taška s dobrotami i zábavnou knížkou. A samozřejmě nechybělo ani opékání párků, popíjení jablečného moštu a mlsání ovocné bublaniny či jablečného štrůdlu, který děti dopoledne v mateřské škole společně upekly.  

Děkujeme tímto všem rodičům, kteří se podíleli na organizaci celé akce, za skvělé odměny pro děti, občerstvení i za pohodovou atmosféru, která se prolínala celou akcí. Děkujeme také za poskytnutí prostor PZKO Zaolší. Už nyní se těšíme na další společné akce :-)

 

 

Naše celoroční projekty a kroužky

I v letošním školním roce jsou pro děti naší mateřské školy připraveny kroužky a aktivity, kterých se podle svého zájmu mohou děti účastnit. 

Prvním z nich je kroužek ANGLIČTINY, který je jako v loňském školním roce pod vedením paní lektorky Dany Kačalové. Děti jsou rozděleny do dvou skupin pro lepší individuální přístup výuky. V průběhu 25 lekcí, které se budou prolínat celým školním rokem, se budou děti učit novým anglickým slovíčkům a slovním spojením a to vše hravou a zábavnou formou. 

Od října do prosince bude skupina 13 dětí navštěvovat PLAVECKOU ŠKOLIČKU v Kenny clubu Třinec. Každý pátek v 8,00 hod. děti vyrážejí autobusem na bazén, kde se učí hlavně překonávat strach z vody a také základům plaveckých technik. Děti jsou moc šikovné a na každou lekci se předem těší. 

Také letošní školní rok budou naši předškoláci každé pondělí zdokonalovat své motorické a pohybové dovednosti pod vedením paní cvičitelky, která do naší mateřské školy dojíždí v rámci projektu "TŘINEC CVIČÍ S DĚTMI, PRO RADOST A PRO ZDRAVÍ".

Pro nás již známý projekt "ČTEME SI" probíhá ve spolupráci s knihovnou Třinec. Jednou v měsíci nás navštíví mentorka Maruška, která dětem představí vždy jednu dětskou knihu. Na konci lekce děti dostávají domácí zadání, ve kterém mají za úkol společně s rodiči přečíst úryvek z nové knihy a dokreslit obrázek k textu. Knihovna se tímto snaží spojit vzájemnou spolupráci školy, rodiny a knihovny a upevňovat tak zájem dětí o čtení a prohlížení knížek. 

Další celoroční projekt naší školky "SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY" má za cíl posilovat ve všech dětech lásku k pohybu. Pod vedením obce sokolské děti upevňují své pohybové dovednosti a zvyšují svou pohybovou zdatnost.  

Spolupráce s těšínským divadlem loutek umožňuje našim dětem navštívit dvakrát ve školním roce divadlo a shlédnout loutkovou pohádku. 

Kalendář akcí

leden 2020
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

Naše fotky

Hrajeme si s ovocem