MATEŘSKÁ ŠKOLA KLÍČEK

VENDRYNĚ - ZAOLŠÍ

Zimní eskymácké hry

Celotýdenní povídání o severských zemích jsme zakončili účastí na ZIMNÍCH ESKYMÁCKÝCH HRÁCH, které pro předškolní a starší děti pořádalo DDM Bystřice. Náš tým si zvolil svého kapitána a pod jeho vedením zdolával soutěžní disciplíny na připravených stanovištích. Soutěživí "Eskymáci" nakrmili tučňáky, projeli se v saních, zahráli si hokej, zažili sněhovou bitvu, nalovili ryby, nebo např. roztřídili barevné nanuky. Za každý splněný úkol dostal náš tým kousek skládanky, kterou nakonec společně poskládali, slepili a tím získali krásný diplom i zaslouženou odměnu. Zimní hry se všem moc líbily a určitě pojedeme příští rok znovu. 

 

Lyžařská školička

V lednu se děti dočkaly pravé zimy, kdy si konečně naplno mohly užít radovánek ve sněhu jako stavění sněhuláků, bobování apod. 10 dětí naší školky se zúčastnilo i lyžařského kurzu Malina ski school v Kempalandu Bukovec. Od pondělí 14.1. až do pátku 18.1. byli malí lyžaři každé ráno připraveni vyrazit autobusem na sjezdovku a na oběd se zase vraceli do MŠ. Hned po příjezdu se rozdělili do skupinek ke svým instruktorům dle svých lyžařských dovednostía „lyžovačka“ mohla začít. Po hodině pilného tréninku se děti s chutí občerstvily, odpočinuly si v  teploučku a zase hurá na svah. Za pouhý týden se hodně naučili (nasadit si správně lyže, vyšlapat na lyžích kopec, vyjet do kopce na laně či pásu a samozřejmě sjet kopec, ať už s pomocí či bez ní). Pátek vyvrcholil „závodem“, kde děti postupně slalomem sjížděly kopec za bouřlivého povzbuzování publika (rodičů).  Za absolvování lyžařské školičky si děti vysloužily diplom i drobný dáreček. Úspěšně tímto ukončily bezvadný týden plný zážitků.

 

Návštěva prvňáčků ZŠ Vendryně

Stejně jako minulý školní rok, tak i letos, nás navštívili prvňáčci ze ZŠ Vendryně. Celkem 35 dětí se smíchalo s těmi našimi a rázem byla školka plná maličkých, ale i velkých dětí. Prvňáčci měli celé dopoledne na to, aby si u nás pohráli, někteří zavzpomínali, ale také aby se pochlubili tím, co všechno už se ve škole za první pololetí naučili. Když si všichni dostatečně pohráli a popovídali, pohostili jsem je upečenou bublaninou a prvňáčci se pěšky vydali zpět do své školy. Už se těšíme, že jim jejich návštěvu v dubnu s předškoláky oplatíme.  

 

Školičkové Vánoce

Od začátku prosince se všechny děti nejvíce těšily na Vánoce. Společně nastrojily vánoční stromeček, zdobily perníčky, vyráběly andílky, malovaly kapříky, poslouchaly koledy a to jen proto, aby to čekání na vánoční nadílku rychleji utíkalo. Den před školičkovými Vánocemi nás navštívilo divadlo Ententýky s pohádkou Kapřík Karlík. I samotné děti si v pohádce zahrály a tím se i dozvěděly něco o tom, proč vlastně Vánoce slavíme. 

Páteční dopoledne už bylo ve znamení Štědrého dne v naší školičce. Na ozdobených stolech vonělo vánoční cukroví, které dětem připravily maminky, v rádiu hrály vánoční koledy, v misce plavaly skořápkové lodičky a v jablíčku se nám ukázala krásná hvězdička. A když děti uslyšely zvoneček, pustily se do rozbalování dárečků, které pod našim vánočním stromečkem našly. 

 

Odpoledne s MIKULÁŠEM

První prosincový pátek jsme všichni v naší školce očekávali vzácnou návštěvu- Mikuláše, andílka a čertíky. Abychom se naší návštěvy tolik nebáli, pozvali jsem si na pomoc naše maminky, tatínky, starší sourozence a někdy i babičky a dědečky. Čekání jsem si zkrátili výrobou vánočního papírového věnce na dveře. Aby se děti Mikulášovi opravdu zalíbily, převlékly se do kostýmů andílků a čertíků. A když zazvonil zvoneček, návštěva byla tady. Andílci (děvčátka) i čertíci (chlapci) předvedli krásné tanečky, zazpívali písničky i zarecitovali básničky a Mikuláš se svými pomocníky jim pak s radostí rozdělil svou nadílku. I když sem tam vykoukla nějaká slzička, po mikulášské nadílce odcházely všechny děti spokojené a usměvavé. 

Bramborová DRAKIÁDA

Spojením dvou podzimních akcí nám vznikla jedna velmi vydařená s názvem BRAMBOROVÁ DRAKIÁDA. Každá rodinka si přinesla svého draka a rázem se to na louce u PZKO Zaolší hemžilo provázky a barevnými dráčky. Někteří vyletěli opravdu vysoko a dalo práci je opět vrátit na zem. Na děti, jejich sourozence i na rodiče pak čekalo několik bramborových stanovišť, na kterých zúčastnění plnili připravené úkoly. Všichni byli při plnění úžasní a odměna je neminula. Děti si pak pochutnaly na vařených párcích a domácích muffinech, které pro ně maminky napekly. Nechyběly ani tanečky a dovádění dětí na přilehlém hřišti. 

Děkujeme tímto všem rodičům, kteří se podíleli na organizaci celé akce, za skvělé odměny pro děti, občerstvení i za pohodovou atmosféru, která se prolínala celou akcí. Už nyní se těšíme na další společné akce :-)

Zdravík ve školce

Zdraví je pro všechny velmi důležité, to každý ví. A právě kvůli zdraví a zdravému stavování nás navštívil plyšový kamarád ZDRAVÍK. Ten si přišel s dětmi povídat o správném způsobu stravování, o tom, co našemu tělíčku prospívá a co naopak moc ne. V promítané pohádce se děti vydaly na výlet do lesa a "zabalily" si batůžek s tou správnou a zdravou svačinkou. 

 

Úrodná zahrádka

Letošní úroda naši školní zahrady byla opravdu bohatá. Celý podzim měly dětí hromadu zdravého mlsání-švestky, měsíční jahůdky, maliny nebo sladké hrozno. V koutku zahrady jsem si vypěstovali několik dýní "obryní", které nám později posloužily jako podzimní dekorace na vstupním schodišti. Z přinesených jablíček (které bohužel na naší zahrádce nemáme) jsem si vyráběli výbornou přesnídávku, upekli listové šátečky a sušili křížaly. Zkrátka: Ovoce a zelenina to je zdraví, to je síla :-) 

Naše projekty

Od začátku školního roku je naše školka zapojena do několika celoročních projektů. Prvním z nich je již tradiční cvičení pod názvem "TŘINEC CVIČÍ S DĚTMI, PRO RADOST A PRO ZDRAVÍ", v rámci kterého každé pondělí cvičí předškoláci s paní cvičitelkou tohoto projektu.

Druhý projekt "ČTEME SI" probíhá ve spolupráci s knihovnou Třinec. Jednou v měsíci nás navštíví mentorka Maruška, která dětem představí vždy jednu dětskou knihu. Na konci lekce děti dostávají domácí zadání, ve kterém mají za úkol společně s rodiči číst úryvek z nové knihy a dokreslit obrázek k textu. Knihovna se tímto snaží spojit vzájemnou spolupráci školy, rodiny a knihovny a upevňovat tak zájem dětí o čtení a prohlížení knížek. 

Třetí celoroční projekt naší školky "SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY" má za cíl posilovat ve všech dětech lásku k pohybu. Pod vedením obce sokolské děti upevňují své pohybové dovednosti a zvyšují svou pohybovou zdatnost.  

Spolupráce s těšínským divadlem loutek umožňuje našim dětem navštívit několikrát ve školním roce divadlo a shlédnout loutkovou pohádku. Letošní první loutková pohádka měla název O SLUNEČNÍKU, MĚSÍČNÍKU A VĚTRNÍKU. Už teď se těšíme na tu další.  

 

Kroužek Angličtiny

Od října probíhá pro přihlášené dětí kroužek ANGLIČTINY, který se koná každou středu přímo v naší školce. Děti absolvují v průběhu školního roku 25 lekcí, ve kterých hravou formou poznávají anglický jazyk. Učí se novým slovíčkům a slovním spojením pod vedením zkušené lektorky paní Kačalové. 

Plaveme s Kenny clubem

5. října začala pro 20 našich dětí plavecká školička v Kenny clubu v Třinci. Pro velký zájem jsou děti rozděleny do dvou skupin. Každý pátek tak v 8,00 hod., a v 9,30 hod.  vyrážíme autobusem na bazén, kde se učíme hlavně překonávat strach z vody a také základy plaveckých technik. Děti jsou moc šikovné a na každou lekci se předem těší. 

 

 

Více fotogalerie. 

Kalendář akcí

únor 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28

Naše fotky

Plaváčči