MATEŘSKÁ ŠKOLA KLÍČEK

VENDRYNĚ - ZAOLŠÍ

Pasování předškoláků

I letos proběhlo v areálu PZKO tradiční pasování našich nejstarších dětí na školáky. Letošní pasování bylo v INDIÁSNKÉM DUCHU a naši "malí" indiáni museli splnit nejeden těžký úkol, aby mohli být pasování na budoucí prvňáčky. Děti ale všechny připravené zkoušky úspěšně zvládly a loučení se školku mohlo začít. Na památku děti dostaly dřevěné PASTELKOVÍKY a knihu s věnováním i tričko, které si samy vyrobily. Na programu ale bylo ještě Muzicírování s bubny pod vedením paní Vlaďky Gavlasové, do kterého se zapojily i mladší dětí, dokonce i někteří rodiče. Většina z dětí také využila face painting a rodiče zatím ugrilovali klobásky nebo párečky na připraveném ohništi. Rodiče i děti se skvěle bavili a my se těšíme na další společné setkání.

 

Školní výlet za zvířátky

Letošní školní výlet nás zavedl na KOZÍ FARMU U VESELÝCH v Dolní Suché. Děti měly možnost nahlédnout do prostředí statku s domácími zvířátky a všechny opravdu zblízka poznat. Majitelka statku, paní Veselá, dětem poutavě povídala o jednotlivých domácích zvířatech, o jejich užitku, ale také, jak o ně správně pečovat. Všechna zvířátka si děti mohly pohladit nebo nakrmit a dokonce podojit kozu a ochutnat její mléko. 

PODĚKOVÁNÍ

Rádi bychom touto cestou poděkovali všem ochotným rodičům, kteří se zúčastnili sobotní květnové brigády na naší školní zahradě.  Počasí vyšlo na jedničku a práce šla tatínkům i maminkám pěkně od ruky. Výsledkem je položená gumová dlažba kolem pískoviště i pod pružinovými houpadly, odstranění ztrouchnivělých kulatin kolem klouzačky a nátěr zahradního domečku nebo laviček. Jsme rádi, že v naší školce máme rodiče, na které se v případě potřeby můžeme obrátit!! DĚKUJEME. 

 

 

Co nám přinesl květen

V květnu nás čekalo poslední setkání s paní Maruškou z knihovny Třinec, která k nám jednou v měsíci dojížděla v rámci projektu „Čteme si“. Společným povídáním se s dětmi rozloučila a jako odměnu za celoroční práci děti dotaly do mateřské školy krásnou knihu O životě včel. Naposledy v tomto školním roce děti shlédly loutkovou pohádku v těšínském divadle. A stihli jsem také besedu se včelařem panem Zielinou, který nám povídal o životě včeliček a o jejich užitku pro člověka. Ale největší naší květnovou akcí byl Svátek maminek, který jsme letos pojali trochu netradičně - prožitkově. Po krátkém vystoupení dětí, kávičce a zákusku si maminky samy podle své fantazie nazdobily hedvábný šátek. A aby bylo hodně veselo, pod vedením tanečnice Terky následovaly společné tance dětí a maminek i závěrečná Salsa, která ale patřila jen maminkách. Všem patřil obrovský potlesk a pochvala za jejich taneční kreace :-)

 

Velikonoční WORKSHOP

Páteční odpoledne 12.4. bylo v naší školce ve znamení Velikonočního workshopu, který pro nás připravila Lena Banszel Freyová. Jarním příběhem a příjemnou hudbou v pozadí navodila Lena tu správnou tvořivou náladu u všech přítomných. Součástí příběhu bylo také představení pracovního postupu u všech výrobků, které děti za pomoci svých rodičů tvořily. Slepička z papírového sáčku, hnízdečko z březových větviček ozdobené vajíčkem, zdobená krajková vajíčka i jarní motýlek z barevných stužek a drátků byly během chvilky připraveny k velikonoční výzdobě. Všechny děti rodiče musíme pochválit za jejich píli a trpělivost při tvoření a agentuře Lena poděkovat za organizaci a přípravu příjemného před velikonočního odpoledne.  

 

   

Jedeme za prvňáky ZŠ Vendryně

Protože zápisy do prvních tříd se kvapem blíží, zajeli si ve středu 20. 3. 2019 naši budoucí školáci na návštěvu do ZŠ Vendryně. Ve vestibulu nás přivítala paní učitelka 1.A a hned nás zavedla mezi své prvňáčky. Malí školáci nám předvedli, jak vypadá jejich vyučovací hodina čtení a psaní. Také naši předškoláci se do výuky zapojili a mohli si tak vyzkoušet práci s interaktivní tabulí, ale i to, jak se budou ve škole „hlásit" o slovo. V závěru hodiny si všichni společně zazpívali za doprovodu kytary paní učitelky. A jelikož po takové náročné vyučovací hodině vyhládne, postaraly se paní učitelky prvních tříd o chutnou svačinku pro naše děti, za což jim patří náš dík :-)Své znalosti nám chtěli předvést také žáčci 1.B, a proto druhou vyučovací hodinu matematiky jsme strávili v jejich třídě. Tam už si naši předškoláci vyzkoušeli i sezení ve školních lavicích, prohlédly si školní pomůcky, které budou potřebovat a za ochotné pomoci starších kamarádů si vypracovali pracovní listy a společně tak prokázali znalosti z matematiky. V závěru vyučovací hodiny si ještě naše děti stihly vyrobit záložku do knihy. Naši budoucí školáci zvládli vše na výbornou, takže teď už víme, že zápisy budou pro ně hračka.

Svátek BABIČEK A DĚDEČKŮ

Druhá polovina února patřila našich BABIČKÁM A DĚDEČKŮM. I letos jsme jim popřáli k jejich svátku a strávili s nimi krásné páteční odpoledne v PZKO Zaolší. Dopoledne děti vystoupily pro obyvatele DPS Zaolší, odpoledne už patřilo jen našim prarodičům. Roztomilá „Káča“ hledala v lidových písničkách svého ženicha, a protože písničky znali malí i velcí, „Zpívánky“ zněly celým sálem. Velký potlesk byl důkazem, že tanečky, písničky, ale hlavně děti se moc líbily. A aby prarodiče neodcházeli s prázdnou, dostali od svých vnoučků ozdobené hrníčky a kytičku.

Velmi děkujeme všem ochotným maminkám za přípravu sladkého i slaného pohoštění pro naše babičky a dědečky, za pomoc s organizací celé akce a spolku PZKO za zapůjčení prostor!!

 

    

 

Maškarní KARNEVAL

Měsíc únor jsme zahájili již tradičním MAŠKARNÍM KARNEVALEM. Děti se proměnily v pohádkové bytosti či zvířátka a všechny jejich kostýmy byly opravdu moc krásné a nápadité. Když se všichni vyfotografovali, mohla konečně začít ta pravá karnevalová zábava. Nejprve každý představil svůj kostým a pak už jsme se vrhli na zdolávání zábavných večerníčkových soutěží. Jako krtci jsme provrtávali tunely, kuřátko nás učilo svůj ptačí tanec, pochytali jsme zlaté rybičky a mnoho dalšího. Za úžasné karnevalové kostýmy a také za splnění všech soutěžních disciplín byly děti odměněny medailí a drobným balíčkem. Legrací, tanečky a smíchem se nešetřilo a všichni si tento den skvěle užili. 

 

Zimní eskymácké hry

Celotýdenní povídání o severských zemích jsme zakončili účastí na ZIMNÍCH ESKYMÁCKÝCH HRÁCH, které pro předškolní a starší děti pořádalo DDM Bystřice. Náš tým si zvolil svého kapitána a pod jeho vedením zdolával soutěžní disciplíny na připravených stanovištích. Soutěživí "Eskymáci" nakrmili tučňáky, projeli se v saních, zahráli si hokej, zažili sněhovou bitvu, nalovili ryby, nebo např. roztřídili barevné nanuky. Za každý splněný úkol dostal náš tým kousek skládanky, kterou nakonec společně poskládali, slepili a tím získali krásný diplom i zaslouženou odměnu. Zimní hry se všem moc líbily a určitě pojedeme příští rok znovu. 

 

Lyžařská školička

V lednu se děti dočkaly pravé zimy, kdy si konečně naplno mohly užít radovánek ve sněhu jako stavění sněhuláků, bobování apod. 10 dětí naší školky se zúčastnilo i lyžařského kurzu Malina ski school v Kempalandu Bukovec. Od pondělí 14.1. až do pátku 18.1. byli malí lyžaři každé ráno připraveni vyrazit autobusem na sjezdovku a na oběd se zase vraceli do MŠ. Hned po příjezdu se rozdělili do skupinek ke svým instruktorům dle svých lyžařských dovednostía „lyžovačka“ mohla začít. Po hodině pilného tréninku se děti s chutí občerstvily, odpočinuly si v  teploučku a zase hurá na svah. Za pouhý týden se hodně naučili (nasadit si správně lyže, vyšlapat na lyžích kopec, vyjet do kopce na laně či pásu a samozřejmě sjet kopec, ať už s pomocí či bez ní). Pátek vyvrcholil „závodem“, kde děti postupně slalomem sjížděly kopec za bouřlivého povzbuzování publika (rodičů).  Za absolvování lyžařské školičky si děti vysloužily diplom i drobný dáreček. Úspěšně tímto ukončily bezvadný týden plný zážitků.

 

Návštěva prvňáčků ZŠ Vendryně

Stejně jako minulý školní rok, tak i letos, nás navštívili prvňáčci ze ZŠ Vendryně. Celkem 35 dětí se smíchalo s těmi našimi a rázem byla školka plná maličkých, ale i velkých dětí. Prvňáčci měli celé dopoledne na to, aby si u nás pohráli, někteří zavzpomínali, ale také aby se pochlubili tím, co všechno už se ve škole za první pololetí naučili. Když si všichni dostatečně pohráli a popovídali, pohostili jsem je upečenou bublaninou a prvňáčci se pěšky vydali zpět do své školy. Už se těšíme, že jim jejich návštěvu v dubnu s předškoláky oplatíme.  

 

Školičkové Vánoce

Od začátku prosince se všechny děti nejvíce těšily na Vánoce. Společně nastrojily vánoční stromeček, zdobily perníčky, vyráběly andílky, malovaly kapříky, poslouchaly koledy a to jen proto, aby to čekání na vánoční nadílku rychleji utíkalo. Den před školičkovými Vánocemi nás navštívilo divadlo Ententýky s pohádkou Kapřík Karlík. I samotné děti si v pohádce zahrály a tím se i dozvěděly něco o tom, proč vlastně Vánoce slavíme. 

Páteční dopoledne už bylo ve znamení Štědrého dne v naší školičce. Na ozdobených stolech vonělo vánoční cukroví, které dětem připravily maminky, v rádiu hrály vánoční koledy, v misce plavaly skořápkové lodičky a v jablíčku se nám ukázala krásná hvězdička. A když děti uslyšely zvoneček, pustily se do rozbalování dárečků, které pod našim vánočním stromečkem našly. 

 

Odpoledne s MIKULÁŠEM

První prosincový pátek jsme všichni v naší školce očekávali vzácnou návštěvu- Mikuláše, andílka a čertíky. Abychom se naší návštěvy tolik nebáli, pozvali jsem si na pomoc naše maminky, tatínky, starší sourozence a někdy i babičky a dědečky. Čekání jsem si zkrátili výrobou vánočního papírového věnce na dveře. Aby se děti Mikulášovi opravdu zalíbily, převlékly se do kostýmů andílků a čertíků. A když zazvonil zvoneček, návštěva byla tady. Andílci (děvčátka) i čertíci (chlapci) předvedli krásné tanečky, zazpívali písničky i zarecitovali básničky a Mikuláš se svými pomocníky jim pak s radostí rozdělil svou nadílku. I když sem tam vykoukla nějaká slzička, po mikulášské nadílce odcházely všechny děti spokojené a usměvavé. 

Bramborová DRAKIÁDA

Spojením dvou podzimních akcí nám vznikla jedna velmi vydařená s názvem BRAMBOROVÁ DRAKIÁDA. Každá rodinka si přinesla svého draka a rázem se to na louce u PZKO Zaolší hemžilo provázky a barevnými dráčky. Někteří vyletěli opravdu vysoko a dalo práci je opět vrátit na zem. Na děti, jejich sourozence i na rodiče pak čekalo několik bramborových stanovišť, na kterých zúčastnění plnili připravené úkoly. Všichni byli při plnění úžasní a odměna je neminula. Děti si pak pochutnaly na vařených párcích a domácích muffinech, které pro ně maminky napekly. Nechyběly ani tanečky a dovádění dětí na přilehlém hřišti. 

Děkujeme tímto všem rodičům, kteří se podíleli na organizaci celé akce, za skvělé odměny pro děti, občerstvení i za pohodovou atmosféru, která se prolínala celou akcí. Už nyní se těšíme na další společné akce :-)

Zdravík ve školce

Zdraví je pro všechny velmi důležité, to každý ví. A právě kvůli zdraví a zdravému stavování nás navštívil plyšový kamarád ZDRAVÍK. Ten si přišel s dětmi povídat o správném způsobu stravování, o tom, co našemu tělíčku prospívá a co naopak moc ne. V promítané pohádce se děti vydaly na výlet do lesa a "zabalily" si batůžek s tou správnou a zdravou svačinkou. 

 

Úrodná zahrádka

Letošní úroda naši školní zahrady byla opravdu bohatá. Celý podzim měly dětí hromadu zdravého mlsání-švestky, měsíční jahůdky, maliny nebo sladké hrozno. V koutku zahrady jsem si vypěstovali několik dýní "obryní", které nám později posloužily jako podzimní dekorace na vstupním schodišti. Z přinesených jablíček (které bohužel na naší zahrádce nemáme) jsem si vyráběli výbornou přesnídávku, upekli listové šátečky a sušili křížaly. Zkrátka: Ovoce a zelenina to je zdraví, to je síla :-) 

Naše projekty

Od začátku školního roku je naše školka zapojena do několika celoročních projektů. Prvním z nich je již tradiční cvičení pod názvem "TŘINEC CVIČÍ S DĚTMI, PRO RADOST A PRO ZDRAVÍ", v rámci kterého každé pondělí cvičí předškoláci s paní cvičitelkou tohoto projektu.

Druhý projekt "ČTEME SI" probíhá ve spolupráci s knihovnou Třinec. Jednou v měsíci nás navštíví mentorka Maruška, která dětem představí vždy jednu dětskou knihu. Na konci lekce děti dostávají domácí zadání, ve kterém mají za úkol společně s rodiči číst úryvek z nové knihy a dokreslit obrázek k textu. Knihovna se tímto snaží spojit vzájemnou spolupráci školy, rodiny a knihovny a upevňovat tak zájem dětí o čtení a prohlížení knížek. 

Třetí celoroční projekt naší školky "SVĚT NEKONČÍ ZA VRÁTKY, CVIČÍME SE ZVÍŘÁTKY" má za cíl posilovat ve všech dětech lásku k pohybu. Pod vedením obce sokolské děti upevňují své pohybové dovednosti a zvyšují svou pohybovou zdatnost.  

Spolupráce s těšínským divadlem loutek umožňuje našim dětem navštívit několikrát ve školním roce divadlo a shlédnout loutkovou pohádku. Letošní první loutková pohádka měla název O SLUNEČNÍKU, MĚSÍČNÍKU A VĚTRNÍKU. Už teď se těšíme na tu další.  

 

Kroužek Angličtiny

Od října probíhá pro přihlášené dětí kroužek ANGLIČTINY, který se koná každou středu přímo v naší školce. Děti absolvují v průběhu školního roku 25 lekcí, ve kterých hravou formou poznávají anglický jazyk. Učí se novým slovíčkům a slovním spojením pod vedením zkušené lektorky paní Kačalové. 

Plaveme s Kenny clubem

5. října začala pro 20 našich dětí plavecká školička v Kenny clubu v Třinci. Pro velký zájem jsou děti rozděleny do dvou skupin. Každý pátek tak v 8,00 hod., a v 9,30 hod.  vyrážíme autobusem na bazén, kde se učíme hlavně překonávat strach z vody a také základy plaveckých technik. Děti jsou moc šikovné a na každou lekci se předem těší. 

 

 

Více fotogalerie. 

Kalendář akcí

srpen 2019
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

Naše fotky

Dílničky DDM Bystřic...